Prognoza długoterminowa Boże Ciało z burzą

Groźne burze w kolejnych dniach będą piętrzyć się w całej Polsce, głównie na południu kraju. Widać też temperatury w okolicach 30 stopni Celsjusza. Zapraszamy do analizy.

11.06 Czwartek (Boże Ciało)

Temperatura wzrośnie maksymalnie do 27 stopni Celsjusza w Przemyślu, 26 w Rzeszowie, Krośnie i Mielcu, a 24 kreski wskażą termometry w Krakowie i Katowicach. Burze głównie wystąpią na Podkarpaciu i w Małopolsce w godzinach popołudniowych i wieczornych. Ze względu na dużą ilość energii dostępnej konwekcyjnie (CAPE) przekraczającej aż 3000 J/kg, burze tego dnia mogą być bardzo gwałtowne i powodować ogromne szkody, podobne do tych jakie miały miejsce w niedzielę 07.06 kiedy to w Golcowej k/Brzozowa padał grad wielkości 6cm.

Energia CAPE

12.06 Piątek

W piątek temperatura maksymalna wyniesie 28 stopni w Przemyślu, Rzeszowie, Krośnie i Sanoku. 26 stopni odnotują termometry w Tarnowie, Krakowie i Katowicach. Będzie burzowo w całym regionie południowym.

Energia CAPE

13.06 Sobota

W sobotę Przemyśl i Krosno odnotują 30 stopni Celsjusza. Po raz pierwszy w tym roku. Nieco chłodniej będzie w Krakowie i Katowicach, gdzie termometry pokażą 28 stopni. W ten dzień burze możliwe jedynie w Tatrach. Na pozostałym obszarze południowym zachmurzenie częściowe z przewagą Słońca.

Temperatura maksymalna

14.06 Niedziela

Niedziela przyniesie identyczne temperatury jakie były dzień wcześniej. Niestety zrobi się burzowo. Istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia opadów gradu na Podkarpaciu. Na pozostałym obszarze również wystąpią burze, jednak o mniejszej sile.

15.06 Poniedziałek

Kolejny tydzień rozpoczniemy delikatnym ochłodzeniem. Termometry wskażą maksymalnie 29 stopni w Mielcu, przez 28 w Rzeszowie, Krośnie, Tarnowie i Przemyślu, do 25 w regionach tatrzańskich. Wystąpią również groźne burze, głównie w Małopolsce i na Podkarpaciu.

16.06 Wtorek

We wtorek najwyższą temperaturę w regionach południowych, 27 stopni, odnotujemy w Stalowej Woli. Najchłodniej w okolicy Nowego Targu, tam 23 stopnie. Powietrze będzie się stabilizować, padać może tylko na południu województw podkarpackiego i małopolskiego.

17.06 Środa

Jeszcze spokojniej jak we wtorek. Padać może tylko na Podkarpaciu. Temperatura wzrośnie do Maksymalnie 25 stopni w Mielcu. Najniższą temperaturą w regionie południowym będzie 16 stopni w Nowym Targu.

Podczas burz należy zachować szczególną ostrożność. Nie zbliżać się do drzew, masztów, wysokich elementów. W razie zagrożenia opadami gradu lub zejścia trąby powietrznej zabezpieczyć dobytek, ale przede wszystkim zadbać o swoje własne bezpieczeństwo, które jest priorytetowe!

O zagrożeniach, utrudnieniach w komunikacji i lokalnych ostrzeżeniach można przeczytać również na portalach ratowniczych takich jak Krosno 112

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *