Uwaga na burze. Możliwy układ mezoskalowy.

Dzisiaj Polska znajduje się w niestabilnej i wilgotnej masie powietrza, która napływa z południowego-wschodu. Energia potencjalna CAPE najwyższe wartości przyjmie w województwie podkarpackim i przekroczy 2000 J/kg.

Najgroźniej będzie w województwie podkarpackim i małopolskim, gdzie burze mogą przyjmować postać układów wielokomórkowych i superkomórek (superkomórki opisywaliśmy tutaj) ze względu na sprzyjające warunki ich rozwoju w tych regionach (wieczorem prognozowane są duże uskoki wiatru ze skrętem w dolnej troposferze). Tam też będą najlepsze warunki kinematyczne. Podczas przechodzenia burz największym zagrożeniem mogą być ulewne opady deszczu (lokalnie nawet do 40 litrów na metr kwadratowy) powodujące podtopienia. Nie jest wykluczony również grad. Prognozowana jest również wzmożona aktywność elektryczna, szczególnie przy wieczornych układach.

Rozwoju burz możemy spodziewać się przez cały dzień, jednak według prognoz największe z nich wejdą do kraju po godzinie 20:00 od strony Ukrainy i Słowacji i obejmą całe województwo podkarpackie. Nie jest wykluczone, że będzie to MCS, czyli mezoskalowy układ konwekcyjny niosący gigantyczne opady deszczu.

Ostrzeżenie wydał również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dla województw południowo-wschodnich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *